Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlajka MaliMaliMALI

Mali je prezidentská republika nacházející se v západní Africe, v oblasti Sahelu a jižní Sahary. Sousedí na severu s Alžírskem, na východě s Nigerem, na jihu s Burkinou Faso a Pobřežím slonoviny, na západě s Guineou, Senegalem a Mauretánií.

Mapa MaliNa ploše 1 240 192 km2 žije 13 milionů obyvatel. Obyvatelstvo tvoří mnoho etnik, nejpočetnější jsou Bambarové (28 %) kolem hlavního města Bamaka, dále na jihu žijí Malinké, Dogoni, Peulové (Fulani), Songhajové a další, na severu hlavně Tuaregové a Maurové. Úředním jazykem je francouzština, z místních jazyků je nejrozšířenější bambarština. Mnoho obyvatel mluví také arabsky. 90 % obyvatelstva vyznává islám, 9 % domorodá náboženství a 1 % křesťanství.

Téměř celá severní polovina země je pokryta pouští, střední částí prochází pás Sahelu, pouze na jihu je úrodnější půda. Hlavním městem je Bamako. Země je rozdělena na 8 krajů a okrsek Kraje Mali(distrikt) hlavního města - Bamako. Kraje nesou název podle jejich hlavního města. Tři severní kraje Gao, Tombouctou a Kidal představují téměř dvě třetiny území státu a pouze 10 % obyvatelstva Mali.

Mali patří mezi nejchudší státy světa. Převládá zemědělství (pěstuje se hlavně bavlna, proso a sorgo) a chov ovcí, koz a skotu. Těží se malé množství zlata a diamantů, sůl a vápenec.

V posledních letech se v Mali prudce rozvíjí cestovní ruch a každým rokem stoupá příliv turistů. Největší zájem je o jižní oblasti země, kromě hlavního města patří mezi hlavní turistické atrakce Země Dogonů. Foto : www.flickr.comútes Bandiagara a země Dogonů, kde žije svébytné etnikum ve skalních vesničkách, město Djenné ležící na ostrově v deltě Nigeru se slavnou hliněnou mešitou, legendární pouštní město Timbuktu (francouzsky Tombouctou), plavby po řece Niger, město Mopti zvané "africké Benátky" a další místa. Festival v poušti, Essakane, Mali

Mali láká i svou kulturní rozmanitostí související s množstvím etnik, z nichž většina má svou výraznou kulturu. Země je považována v rámci Afriky za hudební velmoc, mnoho jejích hudebníků je proslaveno po celém světě (Ali Farka Touré, Amadou & Mariam, Salif Keïta, Habib Koité, Tinariwen ...). Mezinárodní hudební Festival v poušti, který se koná každoročně v lednu v Essakane poblíž Timbuktu, je dalším cílem turistů z celého světa.

 

Více informací :

Hedvábná stezka (On-line průvodce po Mali)

Mali (Cestopis)