Jdi na obsah Jdi na menu
 


PŘÍPRAVY NA CESTU

Doprava

Letecky Praha - Paříž / Paříž - Praha : pravidelná linka ČSA

Letecky Paříž - Gao (Mali) / Gao - Paříž : charterový let Point-Afrique Point-Afrique(francouzská cestovní kancelář, jediná, která provozuje lety do této oblasti), pouze od konce října do konce března, cena zpáteční letenky cca 700 €, nutno rezervovat  a zaplatit po internetu : http://www.point-afrique.com/. Odlet kolem půlnoci z Paříže (Roissy CDG), mezipřistání v Marseille s přestupem do jiného letadla, přes 4 hodiny let přes Alžírsko a sever Mali, přistání v Gau mezi 7-9. hodinou ráno.

 

Vízum

V ČR není velvyslanectví Mali, nejbližší sídlí v Berlíně na adrese: Kurfürstendamm 72, Berlin, D-10709, příp. v Paříži, resp. i jinde. Lze vyřídit poštou, případně přes některou naši cestovní kancelář, např. Marco Polo (za zprostředkování si účtují 1250,- Kč za 1 vízum).
Doklady nutné k vyřízení víza : 2x vyplněný formulář, 2x foto, pas, doklad o rezervaci zpáteční letenky Mali-Francie, 34 €.

Honorární konzulát České republiky v Mali se nachází na adrese: Kati Sananfara Kodjou, Route de Lido, Bamako, BP:95A Kati. Nejbližší velvyslanectví České republiky, které má na starosti také naše občany cestující do Mali, je v Alžírsku na adrese: Ambassade de la République Tchèque 03, Chemin du Ziryab, Alger, B.P. 358.
(
http://www.mzv.cz/wwwo/?zu=algiers).

 

Očkování

Povinné : proti žluté zimnici (nejpozději 10 dní před odjezdem), vyžaduje se mezinárodní očkovací průkaz.
Doporučené : proti hepatitidě A a B, proti břišnímu tyfu, proti meningokové meningitidě atd. Silně se také doporučuje antimalarická profylaxe. Viz
Očkovací centrum. Nejlépe začít s očkováním přibližně dva měsícem před odjezdem.

 

Pojištění

Cestovní pojištění je velmi doporučené, lze ho sjednat na počkání u kterékoli pojišťovny pár dní před odjezdem.

 

Průvodce po Mali

Vzhledem k charakteristice oblasti (poušť, bez silnic a jakékoli infrastruktury, s velmi řídkou hustotou obyvatel) jsme zvolili nejjistější způsob - pronájem místního průvodce s terénním vozem 4x4 a s určitým renomé.
Z tří cestovních agentur specializovaných na kraj Kidal jsme zvolili
Mali-tour, kterou vede Badi Faradji. On i jeho průvodci jsou po celém kraji dobře známí Táboření s Mali-toura všichni odtamtud pocházejí (mnozí jsou jeho příbuzní). Organizují cesty na míru podle požadavků zakazníka, lze si nadiktovat cokoli. Cena : 99 € na den (1 auto s průvodcem a kuchařem). K tomu je nutné připočítat palivo a jídlo. Rezervace na internetu, platba zálohy (30 %) prostřednictvím Western Union. Všechno bylo zajištěno a proběhlo podle dohody, průvodce zcela spolehlivý, doplatek jsme zaplatili až v úplném závěru pobytu.
Ubytování bylo jednoduché - pod širým nebem ve spacáku, ve městech nám průvodce nabídl ubytování u příbuzných (bez příplatku). Stravování zajišťoval kuchař po cestě, v případě ubytování v rodině jsme jedli s rodinou.
Poznámka : v případě rezervace nikoli po internetu, ale přímo u průvodců Mali-tour (nejlépe telefonicky) vychází pronájem auta s průvodcem zhruba o 30 % levněji - což jsem schopná případným zájemcům zprostředkovat. 
Cena na osobu se také snižuje s vyšším počtem členů skupiny : do auta se vejde až 5 turistů, v případě větší skupiny jsou vypravena dvě auta, eventuálně víc. Agentura organizuje i cestování s velbloudí karavanou nebo kombinaci auta a velbloudů.

Peníze

Místní měna (CFA frank - západoafrický frank) nesmí být ze země vyvážena. Nejlépe se směňuje euro (přibližně 1€ = 650 CFA), platební karty a šeky jsou přijímány zřídka (pouze velké hotely a banky), bankomaty téměř neexistují. Nejvhodnější je mít s sebou dostatečné množství  hotovosti v eurech, které lze vyměnit za franky v každém větším městě.

 

Telefon

Města jsou vesměs pokryta signálem mobilních operátorů, z českých operátorů má roaming O2 a T-Mobile. Na sever od města Gao se lze dovolat v Kidalu, Aguelhoku a v Tessalitu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář